Blomberg FNT4454I 54cm Integrated Frost Free Freezer - White
Retail price
£679.99
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
E
Register at:
https://www.blomberguk.com/support/register
Defrost Type:
Frost Free
Guarantee:
3 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Built In Door Hinge Type:
Sliding Door Hinge
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
8690842607219
Looking for a reliable and efficient integrated frost-free freezer? Discover the Blomberg FNT4454I 54cm Integrated Frost Free Freezer in white. This high-quality appliance offers ample storage capacity and advanced frost-free technology to keep your frozen goods in perfect condition. With its sleek and seamless design, it seamlessly blends into your kitchen decor. Explore the Blomberg FNT4454I today and enjoy hassle-free freezing without compromising on style.
| Product Dimensions | 177.5cm x 54cm x 54.5cm |
|---|---|
| Brand | Blomberg |
| GTIN | 8690842607219 |
| Colour | White |
| Model Number | FNT4454I |
| Register at | https://www.blomberguk.com/support/register |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Height | 185.4 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Food Protector technology, Frost Free, Fast Freeze |
| Climate Class | SN/ST |
| Additional Information | Door open alarm |
| Height (cm) | 177.5 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Thermostat Available | Yes |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Key Feature 1 | Food Protector technology |
| Key Feature 2 | Frost Free |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Energy Rating | E |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Built In Door Hinge Type | Sliding Door Hinge |
| Product Promotions | Blomberg 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Built-In |










