Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Under Counter Freezer - White
Retail price
£399.99
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
E
Register at:
https://www.blomberguk.com/support/register
Refridgeration Type:
Under Counter
Defrost Type:
Frost Free
Guarantee:
3 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Built In Door Hinge Type:
Fixed Door on Door
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
8690842607462
Upgrade your kitchen with the Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Under Counter Freezer in White. This sleek and modern appliance offers ample storage space while seamlessly blending into your kitchen decor. Say goodbye to cluttered countertops and hello to organized frozen goods with this under counter freezer.
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.5cm |
|---|---|
| Brand | Blomberg |
| GTIN | 8690842607462 |
| Colour | White |
| Model Number | FSE1654IU |
| Register at | https://www.blomberguk.com/support/register |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 57.6 cm |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Weight | 89.6 kg |
| Storage Compartment | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Food Protector technology, Concealed Storage compartment, Fast Freeze |
| Climate Class | SN/T |
| Additional Information | Reversible Door |
| Height (cm) | 89.6 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Thermostat Available | Yes |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Refrigeration / UTC Freezer |
| Key Feature 1 | Food Protector technology |
| Key Feature 2 | Concealed Storage compartment |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Energy Rating | E |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Refridgeration Type | Under Counter |
| Built In Door Hinge Type | Fixed Door on Door |
| Product Promotions | Blomberg 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Built-In |
| Energy Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGFSE1654IU_energyrating |














