Blomberg LDV42320 Built In Dishwasher - 14 Place Settings
Retail price
£379.99
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
D
Register at:
https://www.blomberguk.com/support/register
Dishwasher Width:
60cm
Dishwasher Place Setting:
Place setting 14
Guarantee:
3 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
8690842686702
Upgrade your kitchen with the Blomberg LDV42320 Built In Dishwasher. With a spacious capacity of 14 place settings, this dishwasher is perfect for families or households that frequently entertain guests.
Key Features:
- Energy efficient design helps save on utility bills
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Adjustable upper rack to accommodate larger items
- Quiet operation at only 48 decibels
- Delay start feature for convenience
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| Brand | Blomberg |
| GTIN | 8690842686702 |
| Colour | Black |
| Model Number | LDV42320 |
| Register at | https://www.blomberguk.com/support/register |
| Height | 81.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Control Type | Button |
| Water Consumption | 11.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 35.5 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Weight | 38.7 kg |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Drying Technology | Static |
| Features | Quick cycles, Flexible baskets, Auto programme |
| Half Load Supported | Yes |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Auto, Programme 2 Intensive, Programme 3 Eco, Programme 4 Delicate, Programme 5 ExpressDry, Programme 6 Mini, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 3:10 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Key Feature 1 | Quick cycles |
| Key Feature 2 | Flexible baskets |
| Key Feature 3 | Auto programme |
| Energy Rating | D |
| Noise Level | 48 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| No. of Programmes | 6 |
| Dishwasher Width | 60cm |
| Dishwasher Place Setting | Place setting 14 |
| Product Promotions | Blomberg 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Built-In |
| Energy Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGLDV42320_energyrating |










