









Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
Retail price
£449.99
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
C
Register at:
https://www.blomberguk.com/support/register
Dishwasher Width:
60cm
Dishwasher Place Setting:
Place setting 16
Guarantee:
3 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
8690842471933
Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
Adjustable settings and a choice of 8 programmes, the Blomberg LDV63440 dishwasher makes washing dishes so much easier. Programmes include:
- Eco Intensive
- Delicate
- Pre-Rinse
- Mini Wash
- ProCare
- Auto
- MixWash+
- ExpressDry
In addition, the intelligent auto programme allows the dishwasher to auto select the optimal temperature to wash at, resulting in a perfect clean everytime.
With 16 place settings and an adjustable basket, you can fit in a variety of different shaped kitchenware. Upper basket includes folding cup racks and three folding plate supports whilst the bottom basket includes four folding plate supports allowing for maximum use of space.
Order the Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher today!
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| Brand | Blomberg |
| GTIN | 8690842471933 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | LDV63440 |
| Register at | https://www.blomberguk.com/support/register |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Water Protect System | No |
| Weight | 40.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Smart Connect | No |
| Features | 8 Programmes, 6 Temperature Settings, Quick Dry & Half Load Function, Delay Start, Flexible Baskets |
| Half Load Supported | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Built-in Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, 6 Temperature Settings |
| Key Feature 2 | Quick Dry & Half Load Function |
| Key Feature 3 | Delay Start, Flexible Baskets |
| Energy Rating | C |
| Quick wash | Yes |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Dishwasher Width | 60cm |
| Dishwasher Place Setting | Place setting 16 |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Built-In |
| Energy Label | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/LDV63440_COMBINED.pdf |

