Blomberg LTA19321W 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
Retail price
£499.99
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
A++
Register at:
https://www.blomberguk.com/support/register
Guarantee:
3 years
Max Drying Load:
9 kg
Dryer Features:
Heat Pump Condensor Dryer
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Freestanding
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
8690842778681
Blomberg LTA19321W 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 60.8cm |
|---|---|
| Brand | Blomberg |
| GTIN | 8690842778681 |
| Colour | White |
| Model Number | LTA19321W |
| Register at | https://www.blomberguk.com/support/register |
| Height | 84.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Colour Group | White |
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 209 min |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 120 min |
| Depth | 60.8 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Control Type | Dial and Button |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years free of charge. |
| Weight | 41 kg |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Drying Technology | Heat Pump |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Features | 9kg Load Capacity ? Perfect for family laundry, Energy Efficient Heat Pump ? Lowers running costs, Versatile Programmes ? Custom settings for fabrics, Whisper-Quiet Design ? Laundry without disruption |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Additional Information | Automatic Anti-Creasing Function: less creasing of laundry, Reverse Action Drum: drum rotates to reduce tangling, Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved., Large water tank - 4.8 litres - needs emptying less often. |
| Installation Type | Freestanding |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco , Synthetics, Mix, Towels, Gentle Care, Daily, Timer programmes, Sports, Duvet / Downwear, Jeans, Shirts,Super Short 0.5kg, Hygienic Drying, DryGuard |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Key Feature 1 | 9kg Load Capacity ? Perfect for family laundry |
| Key Feature 2 | Energy Efficient Heat Pump ? Lowers running costs |
| Key Feature 3 | Versatile Programmes ? Custom settings for fabrics |
| Key Feature 4 | Whisper-Quiet Design ? Laundry without disruption |
| Energy Rating | A++ |
| Noise Level | 64 dB |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Product Promotions | Blomberg 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Dryer Features | Heat Pump Condensor Dryer |
| Max Drying Load | 9 kg |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGLTA19321W_energyrating |














