























SAVE £100
Bosch BBS611GB Unlimited Serie 6 ProClean Cordless Vacuum Cleaner - 30 Minute Run Time
Retail price
Now
£199.99
Was
£299.99
Save
£100.00
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
1 year battery Warranty Only
Vacuum Type:
Cordless
Power Type:
Cordless
Guarantee:
2 years
Manufacturer Guarantee:
1 year
EAN:
4242005189946
Take the trouble out of cleaning your home with the BBS611GB. Featuring cordless technology, you’ll never again trip over cables, get stuck on furniture or be restricted by short wires. This Bosch cleaner is bagless, creating a streamlined appliance – this takes away the need to change bags, and any extra costs from buying replacements.
Weighing just 2.4 kg, the BBS611GB has a compact and lightweight design to help you move around your home with ease. Two power levels ensure no dust or dirt is missed while the stylish moonlight blue and black finish will suit any home. For added flexibility, the exchangeable Power for ALL battery pack can also be used with a range of Bosch power and gardening tools. So, you can always be ready for any task around the house.
Enjoy fewer trips to the bin thanks to the 0.3 litre dust capacity and the docking station makes storing your cleaner a breeze. What’s more, the washable filters help keep your BBS611GB in perfect condition.
Weighing just 2.4 kg, the BBS611GB has a compact and lightweight design to help you move around your home with ease. Two power levels ensure no dust or dirt is missed while the stylish moonlight blue and black finish will suit any home. For added flexibility, the exchangeable Power for ALL battery pack can also be used with a range of Bosch power and gardening tools. So, you can always be ready for any task around the house.
Enjoy fewer trips to the bin thanks to the 0.3 litre dust capacity and the docking station makes storing your cleaner a breeze. What’s more, the washable filters help keep your BBS611GB in perfect condition.
| Product Dimensions | 120cm x 20cm x 26.5cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005189946 |
| Colour | White |
| Model Number | BBS611GB |
| Cordless | Yes |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26.5 cm |
| Warranty Information | 1 year battery Warranty Only |
| Weight | 2.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 200 mm |
| Shipping Width | 80 cm |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Depth | 80 cm |
| Features | 30-minute running time, Detachable handheld option, AllFloor Power Brush |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 120 cm |
| Product Category Group | SDA |
| Key Feature 1 | 30-minute running time |
| Key Feature 2 | Detachable handheld option |
| Key Feature 3 | AllFloor Power Brush |
| Number of Power Levels | 2 |
| Vacuum Type | Cordless |
| Power Type | Cordless |
| Guarantee | 2 years |
