









SAVE £50
Bosch HBG7741B1B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
Retail price
Now
£849.99
Was
£899.99
Save
£50.00
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
A+
Guarantee:
2 years
Installation Type:
Built-In
Oven Type:
Single Oven
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005326587
The Bosch HBG7741B1B 59.4cm Built In Electric Single Oven in Black offers exceptional cooking performance and sleek design for your kitchen. With advanced features and innovative technology, this oven ensures precise and efficient cooking results every time. Its spacious capacity and versatile cooking modes provide ample room for all your culinary creations. Experience convenience and style with this high-quality built-in electric single oven from Bosch.
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005326587 |
| Colour | Black |
| Model Number | HBG7741B1B |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Type | TFT |
| Control Type | Touch |
| Weight | 40.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Weight | 42.6 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | HotAir Gentle, Oven Assistant, Digital Control Ring |
| Additional Information | Digital Control Ring: the simple and innovative way to select oven settings, TFT Touch Display: easy control thanks to an innovative Digital Control Ring and TFT touchscreen, Hotair Gentle: saves energy while baking and roasting, Oven Assistant with Voice |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Oven |
| Key Feature 1 | HotAir Gentle |
| Key Feature 2 | Oven Assistant |
| Key Feature 3 | Digital Control Ring |
| Energy Rating | A+ |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Ovens | Single |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Type | Single Oven |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Built-In |
| Energy Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BOSHBG7741B1B_energyrating |

