





















SAVE £100
Bosch KAD93ABEP 70/30 No Frost American Fridge-Freezer
Retail price
Now
£999.00
Was
£1,099.00
Save
£100.00
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
E
Defrost Type:
Frost Free
Guarantee:
2 years
Door Split:
Side by Side
Installation Type:
Freestanding
American Features:
Plumbed Water and Ice
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005419937
Bosch KAD93ABEP 70/30 Total No Frost, American Fridge-freezer - Black
| Product Dimensions | 178.7cm x 90.8cm x 70.7cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005419937 |
| Colour | Black |
| Model Number | KAD93ABEP |
| Height | 178.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Colour Group | Black |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.8 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Depth | 70.7 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Door Alarm | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 113.2 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 3 hr |
| Shipping Width | 98.2 cm |
| Shipping Weight | 124 kg |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost ? Stops ice build-up for ease, Tap-connected ice dispenser ? Instant chilled water, Intelligent Inverter ? Adapts cooling to save energy, Door open alarm ? Alerts to protect your food |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Thermostat Available | Yes |
| Plumbed | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Key Feature 1 | Total No Frost ? Stops ice build-up for ease |
| Key Feature 2 | Tap-connected ice dispenser ? Instant chilled water |
| Key Feature 3 | Intelligent Inverter ? Adapts cooling to save energy |
| Key Feature 4 | Door open alarm ? Alerts to protect your food |
| Energy Rating | E |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Total Capacity | 562 L |
| Net Refrigerator Capacity | 371 L |
| American Features | Plumbed Water and Ice |
| Defrost Type | Frost Free |
| Door Split | Side by Side |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Label | https://media3.bsh-group.com/Documents/energylabel/en-GB/KAD93ABEP.pdf |

