Bosch KFN96APEAG Series 6 French Door American Style Fridge Freezer
Retail price
Now
£1,299.99
Was
£1,499.99
Save
£200.00
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
E
Register at:
https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty
Defrost Type:
Low Frost
Guarantee:
5 years
Door Split:
4 Door
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Freestanding
American Features:
French multi door
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005273317
The Bosch KFN96APEAG Series 6 French Door American Style Fridge Freezer offers exceptional storage capacity and advanced cooling technology. With its sleek design and spacious interior, this fridge freezer is perfect for modern kitchens. Experience optimal freshness and organization with its intelligent features and customizable compartments. Discover the convenience of effortless access to your favorite food and beverages, while enjoying energy-efficient performance. Elevate your kitchen with the Bosch KFN96APEAG Series 6 French Door American Style Fridge Freezer, a perfect blend of style and functionality.
| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.1cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005273317 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | KFN96APEAG |
| Register at | https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty |
| Depth | 73.1 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Door Alarm | Yes |
| Weight | 117.4 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Shipping Weight | 129 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Depth | 73.1 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | French door design, Total No Frost technology, Home Connect App compatible |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 18 kg |
| Climate Class | SN/T |
| Additional Information | Big Box. More freezer space for your favourites. An extra-deep frozen food drawer for practical stacking of frozen foods container or large frozen items like gateaux or pizzas. No matter whether you have to cater for a child’s birthday or freeze a weddi |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Height (cm) | 183 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Thermostat Available | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Key Feature 1 | French door design |
| Key Feature 2 | Total No Frost technology |
| Key Feature 3 | Home Connect App compatible |
| Energy Rating | E |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Net Freezer Capacity | 188 L |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Net Total Capacity | 593 L |
| Net Refrigerator Capacity | 405 L |
| American Features | French multi door |
| Defrost Type | Low Frost |
| Door Split | 4 Door |
| Product Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 5 years |
| Installation Type | Freestanding |























