













SAVE £120
Bosch KGE49AICAG 70cm 60/40 VitaFresh Fridge Freezer in Inox
Retail price
Now
£729.99
Was
£849.99
Save
£120.00
Out of Stock
Available to order
Contact us 01595 692915 or mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
C
Refridgeration Width:
70cm
Defrost Type:
Frost Free
Guarantee:
2 years
Door Split:
60/40
Installation Type:
Freestanding
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005219056
Looking for a reliable and efficient fridge freezer to keep your food fresh for longer? Look no further than the Bosch KGE49AICAG 70cm 60/40 VitaFresh Fridge Freezer in Inox. With its innovative VitaFresh technology, this fridge freezer creates the ideal storage conditions, preserving the freshness and flavor of your groceries. Its spacious 70cm design and convenient 60/40 split provide ample storage space for your food items. The sleek Inox finish adds a touch of modern elegance to any kitchen. Discover the perfect combination of style and functionality with the Bosch KGE49AICAG 70cm 60/40 VitaFresh Fridge Freezer in Inox.
| Product Dimensions | 201cm x 70cm x 65cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005219056 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | KGE49AICAG |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Weight | 90.1 kg |
| Shipping Width | 77.3 cm |
| Shipping Weight | 91.1 kg |
| Shipping Height | 208.2 cm |
| Shipping Depth | 78.8 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaFresh drawer, Super Freeze function, 419L capacity |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 117 kg |
| Climate Class | SN/T |
| Additional Information | FreshSense. FreshSense: perfect storage climate. Thanks to the optimum storage conditions, your food preserves an ideal consistency; ice cream, for instance, is neither too soft nor too hard. A constant temperature in the fridge interior is a decisive fac |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Height (cm) | 201 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Key Feature 1 | VitaFresh drawer |
| Key Feature 2 | Super Freeze function |
| Key Feature 3 | 419L capacity |
| Energy Rating | C |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 117 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Total Capacity | 419 L |
| Net Refrigerator Capacity | 302 L |
| Refridgeration Width | 70cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Door Split | 60/40 |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Freestanding |

