











SAVE £20
Bosch PGP6B5K90 60cm Gas Hob - Stainless steel
Retail price
Now
£229.00
Was
£249.00
Save
£20.00
Out of Stock
Available to order
Contact us 01595 692915 or mail@grdirect.co.uk
Hob Type:
Gas
Guarantee:
2 years
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005484669
The Bosch PGP6B5K90 60cm Gas Hob in stainless steel is a sleek and efficient addition to any kitchen. With four burners, including a powerful wok burner, this gas hob provides plenty of space for all your cooking needs. The stainless steel finish not only looks stylish, but is also easy to clean and maintain.
- Four burners including a powerful wok burner
- Stainless steel finish for easy cleaning
- FlameSelect feature allows precise control over heat levels
- High-quality materials ensure durability
- Integrated ignition for easy start-up
| Product Dimensions | 5.1cm x 58.2cm x 52cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005484669 |
| Colour | Stainless Stee |
| Model Number | PGP6B5K90 |
| Height | 5.1 cm |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 58.2 cm |
| Cooking Element 2 Power | Right rear: Rapid burner up to 3 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW (depending on gas type) |
| Depth | 52 cm |
| Cooking Element 1 Power | Right front: Economy burner up to 1 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 4 Power | Left front: Standard burner up to 1.75 KW (depending on gas type) |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Weight | 9.7 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Weight | 10.7 kg |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Features | Dishwasher-suitable pan supports, Safety gas cut-off, Sword knobs, Biomethane-ready |
| Additional Information | Bosch, Series 4, Gas hob, 60 cm, Stainless steel |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Gas Hob |
| Key Feature 1 | Dishwasher-suitable pan supports |
| Key Feature 2 | Safety gas cut-off |
| Key Feature 3 | Sword knobs |
| Key Feature 4 | Biomethane-ready |
| Number of Cooking Elements | 4.0 |
| Hob Type | Gas |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Built-In |
