









SAVE £50
Bosch PKE61RAA8B 59.2cm Black Ceramic Hob
Retail price
Now
£249.99
Was
£299.99
Save
£50.00
Only 1 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Hob Type:
Ceramic
Guarantee:
2 years
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005280384
Bosch PKE61RAA8B 60cm, 4 zones, 9 power levels, Touch control, Frameless
| Product Dimensions | 45cm x 59.2cm x 52.2cm |
|---|---|
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005280384 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | PKE61RAA8B |
| Height | 4.5 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left : 2 kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | Right Front : 2 kW |
| Depth | 52.2 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 1 Power | Front left : 1.2 kW |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right : 1.2 kW |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Weight | 7.3 kg |
| Shipping Width | 75 cm |
| Shipping Weight | 8 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Features | Nine Power Levels ? Enables precise heat control, Quick Stop Feature ? Instantly halts any cooking zone, Child Lock Control ? Keeps settings safe from tampering, Residual Heat Display ? Alerts to hot surface dangers |
| Child Lock | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Ceramic Hob |
| Key Feature 1 | Nine Power Levels ? Enables precise heat control |
| Key Feature 2 | Quick Stop Feature ? Instantly halts any cooking zone |
| Key Feature 3 | Child Lock Control ? Keeps settings safe from tampering |
| Key Feature 4 | Residual Heat Display ? Alerts to hot surface dangers |
| Power | 6.4 W |
| Number of Power Levels | 9 |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Hob Type | Ceramic |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Built-In |
