Bosch SMV2HTX02G Built In Dishwasher
Retail price
£449.00
Only 10 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
D
Register at:
https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty
Dishwasher Width:
60cm
Dishwasher Place Setting:
Place setting 13
Guarantee:
2 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005480166
Bosch SMV2HTX02G Built In Dishwasher - 13 Place Settings - White
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005480166 |
| Colour | Black |
| Model Number | SMV2HTX02G |
| Register at | https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty |
| Height | 81.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BOSSMV2HTX02G_psti" target="_blank">Download certificate</a>, </p> |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Control Type | Concealed Controls |
| Water Consumption | 9 L |
| Weight | 30.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 34.1 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Features | ExtraDry Option, Home Connect, Silence on Demand |
| Additional Information | Tab Counter. Running out of dishwasher tablets is the last thing you want when you need clean dishes. The Tab Counter feature on the Home Connect app tracks your consumption and informs you via push notification when you?re down to your last five tablets |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Dishwasher |
| Key Feature 1 | ExtraDry Option |
| Key Feature 2 | Home Connect |
| Key Feature 3 | Silence on Demand |
| Energy Rating | D |
| Noise Level | 46 dB |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| No. of Programmes | 5 |
| Dishwasher Width | 60cm |
| Dishwasher Place Setting | Place setting 13 |
| Product Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Built-In |






















