Bosch WIW28302GB 8kg 1400 Spin Integrated Washing Machine - White
Retail price
£749.00
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
C
Register at:
https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty
Max Wash Load:
8 kg
Spin Speed:
1400 rpm
Guarantee:
2 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005348343
The Bosch WIW28302GB 8kg 1400 Spin Integrated Washing Machine in White offers efficient and powerful laundry care. With its generous capacity and high spin speed, this integrated washing machine ensures thorough cleaning and effective removal of stains. Its sleek design seamlessly blends into any kitchen, while its advanced features, such as multiple wash programs and adjustable settings, provide versatile and personalized washing options. Experience convenience and exceptional performance with the Bosch WIW28302GB Integrated Washing Machine.
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 54.4cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005348343 |
| Colour | White |
| Model Number | WIW28302GB |
| Register at | https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty |
| Spin Performance Class | B |
| Spinning Efficiency Class | C |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | No |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Depth | 54.4 cm |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Supply | Cold Fill |
| Weight | 76.1 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.6cm |
| Temperature Control | No |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Depth | 63.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Features | 14 Programmes Inc: Quick Wash , Delay Start, Eco Programme, Pause & Add Function |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Additional Information | Built-in washing machine, 8 kg, 1400 rpm, Serie 6 Washing machine with EcoSilence Drive: enjoy very quiet operation and excellent durability |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Height Adjustment | No |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Noise Level - Spinning | 66 dB |
| Noise Level - Washing | 41 dB |
| Programmes | Anti-Allergy, Anti-Bacterial, Rinse Cycle, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Hand Wash, Pre-Wash, Delicate Wash, Spin Only, Mixed Load, Wool, Shirts |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Washing Machine |
| Key Feature 1 | 14 Programmes Inc: Quick Wash |
| Key Feature 2 | Delay Start, Eco Programme |
| Key Feature 3 | Pause & Add Function |
| Energy Rating | C |
| Quick Wash Option | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Product Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Built-In |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Max Wash Load | 8 kg |
















