Bosch WNA134U8GB 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - White
Retail price
£649.99
Only 3 left
Hurry, last few remaining at this price
Energy Rating:
E
Register at:
https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty
Max Wash Load:
8 kg
Spin Speed:
1400 rpm
Guarantee:
2 years
Max Drying Load:
5 kg
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Freestanding
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242005250172
This Bosch WNA134U8GB Washer Dryer is great for space saving, as you can wash and dry your clothes all in one machine
With a large 8kg wash capacity, and 5kg drying capacity, you will be sure to have the family's laundry ready in no time.
This Bosch washer dryer comes with the following standard programmes for washing: Cottons, Easy-Care, Delicate/Silk programme, Wool/Handwash, alongside, there are five special programmes, designed to best look after your laundry, these include: Super Quick 15, Mixed Load, Drain / Spin, Sportswear, Single Rinse.
Key features of the Bosch WNA134U8GB are:
- SpeedPerfect: perfectly clean in up to 65% less time
- Options washing: Easy iron, Spin speed selection, SpeedPerfect, Start / Pause, Temperature selection, Prewash
- Options drying: Drying aim
- Drying options for most wash programmes
- Autodry function, Timed drying programmes
Order the Bosch WNA134U8GB Washer Dryer today!
| Product Dimensions | 84.4cm x 59.8cm x 59cm |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| GTIN | 4242005250172 |
| Discontinued Status | discontinued |
| Colour | White |
| Model Number | WNA134U8GB |
| Register at | https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 59 cm |
| Control Type | Button |
| Water Consumption | 41 L |
| Washing Capacity | 8 |
| Water Supply | Cold |
| Weight | 71 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Features | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash, EcoSilence Drive, Pause & Add Function |
| Dry Load Capacity | 5 |
| Additional Information | Pause & add items function, Steam Function, Variable Temperature settings, |
| Height (cm) | 84.4 cm |
| Built-in Display | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Noise Level - Washing | 47 dB |
| Quick Wash Time (Full Load) | 15 min |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Key Feature 1 | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash |
| Key Feature 2 | EcoSilence Drive |
| Key Feature 3 | Pause & Add Function |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Max Drying Load | 5 kg |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Label | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/WNA134U8GB.pdf |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Max Wash Load | 8 kg |










