





Fridgemaster MCF297E 111.4cm Chest Freezer - White
Retail price
£269.00
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
E
Defrost Type:
Static
Guarantee:
1 year
Installation Type:
Freestanding
Manufacturer Guarantee:
1 year
EAN:
5055784702300
Looking for a reliable and spacious chest freezer? Look no further than the Fridgemaster MCF297E 111.4cm Chest Freezer in White. With its ample storage capacity and sleek design, this freezer is perfect for keeping your frozen goods organized and easily accessible. Say goodbye to freezer burn and hello to long-lasting freshness with the Fridgemaster MCF297E.
| Product Dimensions | 84.2cm x 111.4cm x 63cm |
|---|---|
| Brand | Fridgemaster |
| GTIN | 5055784702300 |
| Colour | White |
| Model Number | MCF297E |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Weight | 37 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 31 hr |
| Storage Compartment | Yes |
| Shipping Width | 114.5 cm |
| Shipping Weight | 41 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 64.7 cm |
| Features | 297L capacity, Temperature controls, Winter Guard technology |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13.6 kg |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Interior Material | Aluminium sheet |
| Installation Type | Freestanding |
| Thermostat Available | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Chest Freezer |
| Key Feature 1 | 297L capacity |
| Key Feature 2 | Temperature controls |
| Key Feature 3 | Winter Guard technology |
| Energy Rating | E |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Freezer Capacity | 297 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Defrost Type | Static |
| Guarantee | 1 year |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/FGMMCF297E_energyrating |

