Neff S153HKX03G Integrated Dishwasher - 13 Place Settings
Retail price
£529.00
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
D
Register at:
https://www.neff-home.com/uk/service/careprotection-and-parts/warranties
Dishwasher Width:
60cm
Dishwasher Place Setting:
Place setting 13
Guarantee:
2 years
Extended Warranty:
Register for 5 year warranty
Installation Type:
Built-In
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
4242004282136
Keep your kitchen clean and tidy with the Neff S153HKX03G Integrated Dishwasher. With a capacity of 13 place settings, this dishwasher is perfect for families or households that entertain frequently.
The Neff S153HKX03G comes with a range of features to make dishwashing a breeze:
- 13 place settings capacity
- Energy efficiency rating: A++
- Noise level: 44 dB
- 6 wash programs including Intensive, Eco, and Quick Wash
- Time delay function for convenience
- AquaStop technology for added protection against leaks
- Height-adjustable top basket for flexibility
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| Brand | Neff |
| GTIN | 4242004282136 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | S153HKX03G |
| Register at | https://www.neff-home.com/uk/service/careprotection-and-parts/warranties |
| Height | 81.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/131N" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Weight | 31.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 33.7 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Features | ExtraDry option, Extra Speed, Chef programme |
| Additional Information | Flex 1 Baskets. Flex 1 with Flex Cutlery Drawer and Rack Matic. Our Flex 1 Baskets come with two foldable flip tines in the top and bottom basket for easier stacking of different items ? including large dishes or cookware. Our three-stage Rack Matic top b |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Remaining Time Display | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Key Feature 1 | ExtraDry Option |
| Key Feature 2 | Extra Speed |
| Key Feature 3 | Chef programme |
| Energy Rating | D |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| No. of Programmes | 5 |
| Dishwasher Width | 60cm |
| Dishwasher Place Setting | Place setting 13 |
| Product Promotions | NEFF 5 Year Warranty |
| Extended Warranty | Register for 5 year warranty |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Built-In |




















