







SAVE £50
Numatic 900027 Henry Xtra Vacuum Cleaner
Retail price
Now
£139.99
Was
£189.99
Save
£50.00
Out of Stock
Available to order
Contact us 01595 692915 or mail@grdirect.co.uk
Vacuum Type:
Cylinder
Power Type:
Corded
Manufacturer Guarantee:
1 year
EAN:
5028965608074
The Numatic 900027 Henry Xtra Vacuum Cleaner is a powerful and versatile cleaning tool that is perfect for both home and commercial use. With its large capacity and strong suction power, this vacuum cleaner can easily tackle any mess with ease.
Key features of the Numatic 900027 Henry Xtra Vacuum Cleaner include:
- Powerful 620W motor for efficient cleaning
- Large 9L capacity for less frequent emptying
- HEPA filtration system to capture allergens and dust particles
- Extra-long 10m cable for extended reach
- Comes with a variety of accessories for different cleaning tasks
| Product Dimensions | 34cm x 36cm x 37cm |
|---|---|
| Brand | Numatic |
| GTIN | 5028965608074 |
| Model Number | 900027 |
| Height | 34 cm |
| Colour Group | Red |
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 36 cm |
| Depth | 37 cm |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 8 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Weight | 10 kg |
| Shipping Height | 50 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Features | Carpet & hard-floor mode - spotless clean power, Precision tools - reach every tricky corner, Foldable storage - compact & space-saving, Extra tool kit - handle messes big or small |
| Floor Type | All floor types |
| Dust Collection | Bag |
| Dust Capacity | 9 L |
| Hose Length | 2 m |
| Cable Length | 10 m |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Key Feature 1 | Carpet & hard-floor mode - spotless clean power |
| Key Feature 2 | Precision tools - reach every tricky corner |
| Key Feature 3 | Foldable storage - compact & space-saving |
| Key Feature 4 | Extra tool kit - handle messes big or small |
| Vacuum Type | Cylinder |
| Power Type | Corded |
