



















Numatic 906766 Henry Pet Vacuum Cleaner - Green
Retail price
£189.99
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Vacuum Type:
Cylinder
Power Type:
Corded
Guarantee:
2 years
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
5028965752135
The Numatic 906766 Henry Pet Vacuum Cleaner in Green is the perfect solution for pet owners looking to keep their homes clean and free of pet hair and dander. This powerful vacuum cleaner features a high-efficiency filtration system and specialized pet tools to effectively clean up after your furry friends.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- Specialized pet tools for removing pet hair and dander
- High-efficiency filtration system to trap allergens
- Large capacity dust bag for less frequent emptying
- Durable construction for long-lasting performance
| Product Dimensions | 37cm x 36cm x 34cm |
|---|---|
| Brand | Numatic |
| GTIN | 5028965752135 |
| Colour | Green |
| Model Number | 906766 |
| Height | 37 cm |
| Colour Group | Green |
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 36 cm |
| Depth | 34 cm |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Weight | 8 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Weight | 9.37 kg |
| Shipping Height | 47 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Material | plastic |
| Features | Dust-free Emptying, Fuss-free Features, Remove Pet Hairs, Reduce Pet Odours |
| Filter Type | Micro Fresh Filter/HepaFlo Bag |
| Floor Type | All floor types |
| Dust Collection | Bag |
| Dust Capacity | 9 L |
| Accessories | FloMax Conical Hose, Stainless Steel Bend Tube, Stainless Steel Extension Tube, Combination Floor Tool, Double Taper Hose/Tool Adaptor, Crevice tool, Soft dusting brush, Upholstery nozzle with slide on brush, EcoBrush |
| Hose Length | 2 m |
| Cable Length | 10 m |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Key Feature 1 | Dust-Free Emptying |
| Key Feature 2 | Fuss-free Features |
| Key Feature 3 | Remove Pet Hairs |
| Key Feature 4 | Reduce Pet Odours |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 70 dB |
| Number of Power Levels | 1.0 |
| Vacuum Type | Cylinder |
| Power Type | Corded |
| Guarantee | 2 years |
