







SAVE £10
Russell Hobbs RHM2047B 20 Litres Digital Microwave - Black
Retail price
Now
£69.99
Was
£79.99
Save
£10.00
Out of Stock
Available to order
Contact us 01595 692915 or mail@grdirect.co.uk
Guarantee:
2 years
Installation Type:
Freestanding
Microwave Type:
Microwave Only
Microwave Capacity:
20 Litres
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
5056233835716
The Russell Hobbs RHM2047B 20 Litres Digital Microwave in black is a sleek and modern kitchen appliance that offers convenience and efficiency in cooking and reheating food.
Key features include:
- 20 litres capacity, providing ample space for cooking a variety of dishes
- Digital display with easy-to-use touch controls for selecting cooking settings
- 800W power output for quick and efficient cooking results
- Auto-cook menus for convenient cooking of popular dishes
- Defrost function for safely and quickly thawing frozen food
- Child safety lock to prevent accidental operation by children
| Product Dimensions | 29.3cm x 48cm x 35.2cm |
|---|---|
| Brand | Russell Hobbs |
| GTIN | 5056233835716 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHM2047B |
| Height | 29.3 cm |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 48 cm |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Depth | 35.2 cm |
| Control Type | Dials |
| Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Height | 37 cm |
| Shipping Depth | 43 cm |
| Features | 20L capacity, Fits 10.5" round plate, 800W power |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 2 | Fits 10.5" round plate |
| Key Feature 3 | 800W power |
| Number of Power Levels | 5 |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Microwave Power | 800 W |
| Microwave Type | Microwave Only |
| Microwave Capacity | 20 Litres |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Freestanding |
