
















Russell Hobbs RHMT2045B 20 Litre Touch Control Digital Microwave - Black
Retail price
£89.99
Only 2 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Guarantee:
2 years
Installation Type:
Freestanding
Microwave Type:
Microwave Only
Microwave Capacity:
20 Litres
Manufacturer Guarantee:
2 years
EAN:
5056233835730
Introducing the Russell Hobbs RHMT2045B 20 Litre Touch Control Digital Microwave in sleek black. This stylish and modern microwave is perfect for any kitchen, offering convenient features and easy operation.
Key features of the RHMT2045B include:
- 20 litre capacity - ideal for small to medium households
- Touch control digital display - easy to use and navigate through settings
- 800W power output - for quick and efficient cooking
- 5 power levels - customize the cooking intensity to suit your needs
- Auto cook menus - pre-programmed settings for popular dishes
- Defrost function - quickly and safely defrost frozen food
- Child safety lock - prevent accidental operation by little ones
| Product Dimensions | 25.6cm x 45.1cm x 35.3cm |
|---|---|
| Brand | Russell Hobbs |
| GTIN | 5056233835730 |
| Colour | Black |
| Model Number | RHMT2045B |
| Height | 25.6 cm |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 45.1 cm |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Depth | 35.3 cm |
| Control Type | Touch |
| Weight | 11 kg |
| Shipping Width | 51.4 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Depth | 38.4 cm |
| Features | 20L capacity, Fits 10.5" round plate, 800W power |
| Functions | 6 auto-cook settings |
| Child Lock | Yes |
| Additional Information | Fits 10.5? round plate |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 2 | Fits 10.5" round plate |
| Key Feature 3 | 800W power |
| Number of Power Levels | 10 |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Microwave Power | 800 W |
| Microwave Type | Microwave Only |
| Product Promotions | Everyday Low Prices |
| Microwave Capacity | 20 Litres |
| Guarantee | 2 years |
| Installation Type | Freestanding |
