




















SAVE £30
Sensis DWF0110SLEW Dishwasher - White - 10 Place Settings
Retail price
Now
£299.99
Was
£329.99
Save
£30.00
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
E
Dishwasher Width:
45cm
Dishwasher Place Setting:
Place setting 10
Guarantee:
3 years
Installation Type:
Freestanding
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
5056795900020
Upgrade your kitchen with the Sensis DWF0110SLEW Slimline Dishwasher in a sleek white finish. This compact and efficient dishwasher is perfect for small spaces, delivering powerful cleaning performance with multiple wash programs to suit your needs. Say goodbye to hand washing dishes and hello to convenience with this stylish and reliable appliance.
| Product Dimensions | 85cm x 44.8cm x 59.8cm |
|---|---|
| Brand | Sensis |
| GTIN | 5056795900020 |
| Colour | White |
| Model Number | DWF0110SLEW |
| Height | 85 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Slimline Dishwashers |
| Width | 44.8 cm |
| Depth | 59.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Control Type | Button |
| Water Consumption | 11 L |
| Water Protect System | Yes |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 40 kg |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Height | 89.1 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Drying Technology | Super Active |
| Features | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet, Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria, Aqua Zone ? Eco wash, full performance, Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Half Load Supported | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm, Drying Technology: Super Active, with larger condenser channels |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Programmes | Super 50' 65°C, Intensive 117' 65°C, Hygiene 124' 70°C, Eco 198' 50°C, Quick 30' 40°C |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Key Feature 1 | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet |
| Key Feature 2 | Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria |
| Key Feature 3 | Aqua Zone ? Eco wash, full performance |
| Key Feature 4 | Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Energy Rating | E |
| Noise Level | 47 dB |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Dishwasher Width | 45cm |
| Dishwasher Place Setting | Place setting 10 |
| Product Promotions | Everyday Low Prices |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Freestanding |

