



















SAVE £20
Sensis RFUCF01F54EW 54.8cm Undercounter Fridge - White
Retail price
Now
£179.99
Was
£199.99
Save
£20.00
In Stock with our UK Mainland supplier
Order now. Contact us for a delivery time
692915/ mail@grdirect.co.uk
Energy Rating:
E
Refridgeration Width:
55cm
Refridgeration Type:
Under Counter
Defrost Type:
Static
Guarantee:
3 years
Installation Type:
Freestanding
With Ice Box:
Yes
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
5056795900112
The Sensis RFUCF01F54EW 54.8cm Undercounter Fridge in White is the perfect addition to any kitchen, offering ample storage space in a compact design. With a sleek white finish, this fridge will seamlessly blend in with any decor.
Key Features:
- 54.8cm undercounter design
- Ample storage space
- Sleek white finish
- Compact and space-saving
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Energy efficient
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |
|---|---|
| With Ice Box | Yes |
| Brand | Sensis |
| GTIN | 5056795900112 |
| Colour | White |
| Model Number | RFUCF01F54EW |
| Height | 85 cm |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 54.8 cm |
| Depth | 56.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Weight | 28 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Icebox Capacity | 15 L |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Energy Rating | E |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Net Total Capacity | 99 L |
| Net Refrigerator Capacity | 99 L |
| Refridgeration Width | 55cm |
| Defrost Type | Static |
| Refridgeration Type | Under Counter |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Freestanding |

