
















Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer - White
Retail price
£219.99
Only 5 left
✔ In Stock in Shetland
Local Delivery Available
Energy Rating:
E
Refridgeration Width:
55cm
Refridgeration Type:
Under Counter
Defrost Type:
Static
Guarantee:
3 years
Installation Type:
Freestanding
With Ice Box:
Yes
Manufacturer Guarantee:
3 years
EAN:
5056795900129
Keep your frozen foods organized and easily accessible with the Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer in White. This compact freezer is perfect for small kitchens or as an additional storage unit for extra frozen items.
Key features of this undercounter freezer include:
- 54.8cm width for fitting neatly under countertops or in small spaces
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable temperature control for customized freezing options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
- Fast freeze function to quickly freeze items for longer storage
- Transparent drawers for easy visibility of contents
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |
|---|---|
| With Ice Box | Yes |
| Brand | Sensis |
| GTIN | 5056795900129 |
| Colour | White |
| Model Number | RFUCF01Z54EW |
| Height | 85 cm |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 54.8 cm |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 56.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Door Material | Metal |
| Door Style | Arched |
| Weight | 27 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Energy Consumption | 164 kWh |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Additional Information | Removable door, Outbuilding Compatible (-15C ambient temperature |
| Installation Type | Freestanding |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Freezer |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Energy Rating | E |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Freezer Capacity | 90 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Refridgeration Width | 55cm |
| Defrost Type | Static |
| Refridgeration Type | Under Counter |
| Product Promotions | Everyday Low Prices |
| Guarantee | 3 years |
| Installation Type | Freestanding |

